М'язи стопи
М'язи стопи поділяють на тильні (розгиначі) і підошвові (переважно згиначі). Крім того, на тилі й на підошві стопи проходять і прикріплюються численні сухожилки м'язів, що починаються на гомілці.
Короткий м'яз — розгинач пальців (extensor digitorum brevis) (мал. 121) складається з чотирьох невеликих черевець, що лежать під сухожилками довгого тримача пальців. Починається від п'яткової кістки і нижнього тримача розгиначів.
На рівні середини плеснових кісток черевця переходять у тонкі сухожилки, які закінчуються в тильному апоневрозі I — IV пальців (на рівні середніх і дистальних фаланг). Сухожилок до V пальця відходить або від сухожилка третього малого-мілкового м'яза, або від сухожилка IV пальця короткого розгинача пальців чи його зовсім немає.
Перше (присереднє) черевце м'яза звичайно розглядається як короткий м'яз — розгинач великого пальця стопи ( extensor hallucis brevis).
Функція. Розгинає пальці.
Іннервація: глибокий малогомілковий нерв (LIV — SI).
Після видалення шкіри і підшкірної клітковини підошви видно підошвовий апоневрозу що є аналогом долонного апоневрозу. Це щільне волокнисте розтягнення, яке колись безпосередньо сполучалось із сухожилком підошвового м'яза, «розірване» у людини п'ятковою кісткою. Почавшись від горба п'яткової кістки, підошвовий апоневроз віялоподібно розходиться до основи пальців, формуючи два поздовжні заглиблення (бічну і присередню підошвові борозни), в яких розташовані підошвові нерви та судини. Борозни ділять підошвові м'язи (мал. 122) на три відділи: присередній — це м'язи великого пальця, середній і бічний — це м'язи підвищення мізинця.
М'язи присереднього відділу. Відвідний м'яз великого пальця (m. abductor hallucis) починається від присереднього відростка горба п'яткової кістки, тримача згиначів і підошвового апоневрозу й прикріплюється до присередньої сесамоподібної кістки І плеснової кістки та суглобової капсули І плесно-фалангового суглоба.
Функція. Відводить І палець.
Іннервація: присередній підошвовий нерв (LV — SI).
Короткий м'яз — згинач великого пальця (m. flexor hallucis brevis) починається від присередньої клиноподібної кістки, підошвової п'ятково-кубоподібної зв'язки та підошвового апоневрозу. Черевце м'яза розпадається на дві головки — присередню і бічну, між якими проходить сухожилок довгого м'яза — згинача великого пальця. Прикріплюється до зовнішньої та внутрішньої сесамоподібних кісток і суміжних ділянок основи проксимальної фаланги І пальця.
Функція. Згинає І палець.
Іннервація: присередній підошвовий нерв (LV — SI) (бічна головка) і бічний підошвовий нерв (присередня головка).
Привідний м'яз великого пальця (m. adductor hallucis), як і в усіх приматів, складається з двох головок: косої та поперечної. Коса головка відходить від кубоподібної, бічної клиноподібної, основи II — V плеснових кісток і від довгої та п'ятково-кубоподібної підошвових зв'язок.
Поперечна головка слабша, вона починається від глибоких поперечних плесно-вих зв'язок і суглобових сумок II — V плесно-фалангових суглобів. Об'єднані головки за допомогою спільного сухожилка прикріплюються до основи проксимальної фаланги і зовнішньої сесамоподібної кістки І пальця.
Функція. Приводить І палець, зміцнює поперечні дуги стопи.
Іннервація — бічний підошвовий нерв (SI-SII).
М'язи бічного відділу розвинуті недостатньо: деяких з них може не бути (див. мал. 122).
Відвідний м'яз мізинця (m. abductor digiti minimi) має форму невеличкого м'язового тяжа, що починається від горба й нижньої поверхні п'яткової кістки, а також від горбистості V плеснової кістки. Прикріплюється до проксимальної фаланги V пальця.
Іннервація: бічний підошвовий нерв (SI-SII).
Короткий м'яз — згинач мізинця (m. flexor digiti minimi brevis) починається від довгої підошвової зв'язки і V плеснової кістки; прикріплюється поряд з попереднім м'язом.
Іннервація: бічний підошвовий нерв (SI-SII).
М'язи середнього відділу. Короткий м'яз — згинач пальців (m. flexor digitorum brevis) (див. мал. 122) вкритий підошвовим апоневрозом. Починається на горбі п'яткової кістки у вигляді масивної м'язової пластинки, яка на рівні середини плеснових кісток переходить у сухожилки для II —V пальців. Перш ніж прикріпитися до середніх фаланг пальців, сухожилки розщіплюються на дйі ніжки, між якими проходять сухожилки довгого згинача пальців.
Функція. Згинає II — V пальці, зміцнює поздовжню дугу стопи.
Іннервація: присередній підошвовий нерв (LV —SI).
Квадратний м'яз підошви (m. quadratus plantae) — тонка чотирикутна м'язова пластинка. Починається від п'яткової кістки, прикріплюється до бічного краю сухожилка довгого згинача пальців.
Функція. Регулює функцію довгого згинача пальців, зміцнює дуги стопи.
Іннервація: бічний підошвовий нерв (SI-SII).
Червоподібні м'язи (mm. lumbricales) — слабкі м'язові тяжі. Починаються від сухожилків довгого м'яза — згинача II — V пальців і прикріплюються сухожилками до дорзоприсереднього краю проксимальних фаланг і тильного апоневрозу пальців.
Функція. Згинає і приводить проксимальні фаланги.
Іннервація: присередній і бічний підошвові нерви (LV —SII).
Підошвові міжкісткові м'язи (mm. іпterossei plantares) (мал. 123, б) — три м'язи; починаються слабкими окремими головками від проксимальної третини присередніх поверхонь і основ III — V плеснових кісток та від довгої підошвової зв'язки. Прикріплюються сухожилками до присередніх відділів основ проксимальних фаланг і вплітаються в тильний апоневроз III, IV, V пальців.
Функція. Зближують II — V пальці.
Іннервація: бічний підошвовий нерв (SI-SII).
Тильні міжкісткові м'язи (mm. intcrossci dorsales) (мал. 123, а) — міцніші, ніж попередні. Починаються чотирма двоперистими м'язовими черевцями від обернених один до одного поверхонь до тилу) плеснових кісток. На рівні головок цих кісток м'язи переходять у тонкі сухожилки, які прикріплюються: три бічних — до бічних і тильних поверхонь проксимальних фаланг II — IV пальців, присередні — до присередньої і тильної поверхонь Проксимальної фаланги II пальця. Волокнисті пучки всіх сухожилків вплітаються в підошвові зв'язки відповідних пальців. Таким чином, ці м'язи в людини, на відміну від більшості інших багатопалих ссавців, групуються не навколо III або IV, а навколо II пальця, що пов'язано з функцією прямоходіння.
Функція. Приводять II палець, відводять III — V пальці, зміцнюють поперечні дуги стопи.
Іннервація: бічний підошвовий нерв (SI-SII).