Пошарова топографія. Шкіра тильної поверхні пальців тонка, підошвової — щільна, особливо в ділянці проксимальної фаланги. Підшкірна жирова клітковина на тильній поверхні пальців розвинена слабко, на підошвовій пронизана сполучнотканинними перетинками та має виражену комірчасту будову. Тильний апоневроз пальців укріплений сухожилками м'язів-розгиначів які кріпляться до фаланг пальців. З підошвового боку сухожилки м'язів-згиначів, оточені синовіальними піхвами, проходять в остеофіброзних каналах. Зв'язки, капсули суглобів, окістя фаланг утворюють глибокий шар.

І палець має дві, інші — три фаланги, з'єднані блокоподібними суглобами між собою та з плесновими кістками. По боках капсули суглобів укріплені обхідними зв'язками (lig. collateralia).

Кровопостачання. Судини з нервами на цих поверхнях пальців проход ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2083 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-27

Пошарова топографія. Шкіра підошвової поверхні стопи товста та міцно зрощена з підлеглим підошвовим апоневрозом (aponeurosis plantaris) за допомогою великої кількості сполучнотканинних перегородок, які пронизують підшкірну жирову клітковину. Підшкірна жирова клітковина добре розвинена в ділянці п'яткового горба і головок плеснових кісток, де вона виконує роль амортизатора. Завдяки її вираженій комірковій будові нагнійні процеси мають обмежений характер. Гній зазвичай поширюється вглиб до апоневрозу. Різані рани підшкірної жирової клітковини мають типовий вигляд — з випинанням гроноподібних грудочок жиру.

Стовщена власна фасція підошви має назву підошвового апоневрозу. Він натягнутий між п'ятковим горбом і основами пальців. У дистальному відділі апоневроз розщеплюється на 4—5 ніжок, які обмежують комісуральні отвори. Останні виповнені клітковиною, що зв'язує підшкірну жи ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 4103 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-27

Пошарова топографія. Шкіра цієї ділянки тонка, рухома. її легко ушкодити (потертості, садна тощо). Підшкірна жирова клітковина пухка, слабко виражена, в ній може скупчуватися набрякова рідина. Поверхнева фасція оточує в підшкірній жировій клітковині тильну венозну сітку стопи (rete venosum dorsale pedis), яка є початком великої та малої підшкірних вен. Біля місця її розгалуження проходять поверхневі нерви, що є кінцевими гілками литкового, поверхневого та глибокого малогомілкових і підшкірного нервів.

Тильна фасція стопи (fascia dorsalis pedis) є продовженням власної фасції гомілки. Через щільність її називають тильним апоневрозом стопи. Вона обмежує ззовні тильний простір стопи (spatium dorsale pedis), у якому в три шари розташовані сухожилки, м'язи, глибокі судини та нерви.
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2277 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-27

Межі. Стопу від надп'ятково-гомілкової ділянки відділяють лінії, проведені через верхівки кісточок у горизонтальній (на тилі) та фронтальній (на підошві) площинах.

Стопу розділяють на такі підцілянки: тил, підошву, пальці, суглоби. Межею між тилом і підошвою є лінія, проведена від середини п'яткової кістки до середини головки V плеснової кістки (ззовні) і до середини головки І плесневої кістки (зсередини). Стопа від пальців відмежована лінією, проведеною на 2— 2,5 см проксимальніше від міжпальцевих складок (основа пальців).

Зовнішніми орієнтирами стопи є п'ятковий горб, горбистість V плеснової кістки (tuberositas ossis metatarsalis V), сухожилок відвідного м'яза мізинця. На внутрішній поверхні стопи, на 3—4 см нижче присередньої кісточки, можна прощупати горбистість човноподібної кістки (tuberositas ossi ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2633 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-27

Межі. Надп'ятково-гомілкова ділянка відокремлена від ділянки гомілки коловою лінією, що проходить над основою кісточок, від стопи — двома лініями: одна проходить у фронтальній площині від однієї кісточки через підошву до другої, інша —. у горизонтальній, з'єднуючи кісточки на тильній поверхні стопи.

Зовнішніми орієнтирами ділянки є бічна та присередня кісточки, п'ятковий сухожилок і горб, контури сухожилків м'язів на передній ділянці суглоба.

З практичної точки зору, в надп'ятково-гомілковій ділянці розрізняють передню та задню ділянки, бічну та присередню закісточкові ділянки та надп'ятково-гомілковий суглоб.

Шкіра передньої надп'ятково-гомілкової ділянки (regio talocruralis anterior) тонка, рухома. Підшкірна жирова клітковина розвинена ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 3689 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-27

Пошарова топографія. Шкіра задньої гомілкової ділянки тонка, рухома, збирається в складку. Підшкірна жирова клітковина добре виражена і теж збирається в складку. У ній проходить велика підшкірна вена, проекція якої відповідає лінії, проведеній від передньої поверхні присередньої кісточки до задньої поверхні присереднього надвиростка стегнової кістки (лінія Лінтона — проекція розташування перфорантних вен). У зазначену судину вливаються її поверхневі притоки. Перфорантними венами (їх може бути від 3 до 12), які пронизують власну фасцію, велика підшкірна вена сполучається з глибокими венами.

Усі вени підшкірної жирової клітковини задньої гомілкової ділянки м'язового типу, містять клапани.

Посередині зазначеної ділянки розташована мала підшкірна вена, яка в середній третині пронизує власну фасцію, входить у ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 5013 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Зазначена ділянка обмежена згори циркулярною лінією, проведеною через горбистість великогомілкової кістки, знизу — такою самою лінією, проведеною через кісточки, ззовні — борозною між малогомілковими та литковим м'язами, зсередини — присереднім краєм великогомілкової кістки.

Пошарова топографія. Шкіра над передньою поверхнею великогомілкової кістки зрощена з фасціями й окістям. Підшкірна жирова клітковина означена слабко. На зовнішній поверхні гомілки в ній розташовані гілки малої підшкірної вени, на присередній — великої.

Фасція гомілки (fascia cruris) — щільна, міцно зрощена з окістям передньої поверхні великогомілкової кістки. Вона утворює міжм'язові перетинки гомілки, а са¬ме: передню (septum intermusculare anterius cruris), яка прикріплюється до передньої поверхні малогомілкової кістки, та зад ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 3825 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Угорі та зсередини підколінну ямку обмежують сухожилки півсухожилкового та півперетинчастого м'язів, ззовні — сухожилок двоголового м'яза стегна, внизу — головки литкового м'яза (m. gastrocnemius).

Пошарова топографія. Шкіра в підколінній ямці тонка, рухома. У підшкірній жировій клітковині проходять поверхневі судини та нерви, іноді виникає анастомоз між великою та малою підшкірними венами. Зсередини клітковину обмежує поверхнева фасція.

Власна фасція задньої колінної ділянки є продовженням широкої фасції стегна і представлена щільним апоневротичним листком, який вкриває глибокий клітковинний простір. Через це пульс на підколінній артерії за випрямленої кінцівки прощупати неможливо.

Підшкірна жирова клітковина підколінної ямки місти ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 5825 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Верхньою межею колінної ділянки є циркулярна лінія, проведена на два розташованих горизонтально пальці вище наколінка, нижньою — горбистість великогомілкової кістки, бічними границями — вертикальні лінії, проведені біля заднього краю виростків стегнової кістки.

Зовнішні орієнтири: наколінок, вище якого розташований сухожилок чотириголового м'яза стегна, нижче — зв'язка наколінка (lig. patellae), що кріпиться до горбистості великогомілкової кістки. З обох боків від наколінка і нижче нього розташовані крилоподібні складки (plicae alares). На зовнішній поверхні ділянки можна пропальпувати головку малогомілкової кістки (capitulum fibulae) та місце прикріплення до неї сухожилка двоголового м'яза стегна. Між горбистістю великогомілкової та головкою малогомілкової кісток розташований бічний виросток великогомілкової кістки, до якого фіксується клубово-гомілкове пасмо (tr ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2914 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Ділянка обмежена вгорі сідничною складкою, внизу — продовженням циркулярної лінії, проведеної на два пальця, розташованих горизонтально, вище наколінка, зсередини — лінією, що з'єднує лобковий симфіз і присередній надвиросток стегнової кістки, ззовні — лінією, проведеною від верхньої передньої клубової ості до бічного надвиростка стегнової кістки.

Зовнішні орієнтири. Важливим орієнтиром ділянки є сіднична складка: згладжування її вказує на ураження кульшового суглоба, а у грудних дітей — на вроджений вивих кульшового суглоба (симптом Тренделєнбурга). Середина складки, а точніше, лінія, проведена від середини відстані між сідничим горбом і великим вертлюгом стегнової кістки до середини підколінної ямки, є проекцією сідничого нерва.

Пошарова топографія. Шкіра задньої стегнової ділянки тонка, зрощена ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2389 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Передня ділянка стегна обмежена вгорі пахвинною зв'язкою, натягнутою між передньою верхньою клубовою остю та лобковим горбком, внизу — горизонтальною лінією, проведеною на 2 пальця вище наколінка, ззовні — лінією, що з'єднує передню верхню клубову ость і бічний виросток стегнової кістки, зсередини — лінією, проведеною від лобкового симфізу до присереднього виростка стегнової кістки.

Топографічна анатомія. Шкіра ділянки тонка, рухома в присередніх відділах, з латерального боку товща, з підшкірною жировою клітковиною не зрощена, добре відпрепаровується. Підшкірна жирова клітковина добре виражена, містить підшкірні судини, нерви та лімфатичні вузли (мал. 336). Поверхнева фасція у вигляді тонкої пластинки вистеляє підшкірну жирову клітковину, що визначає рухомість о ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 5664 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Кульшовий суглоб має горіхоподібну конфігурацію. Більша частина головки стегнової кістки лежить у кульшовій западині й охоплена її кульшовою губою (labrum acetabulare). У нижньопередній частині кульшова западина має вирізку. Суглобова капсула прикріплюється по краю кульшової западини тазової кістки так, що хрящова кульшова губа лежить у порожнині суглоба. На шийці стегнової кістки спереду капсула фіксується по міжвертлюговій лінії, ззаду — медіальніше міжвертлюгового гребеня. Таким чином, передня поверхня шийки стегна майже повністю розташована в суглобовій порожнині, задня — наполовину.

Розрізняють поза- та внутрішньосуглобові зв'язки кульшового суглоба. До внутрішньосуглобових зв'язок належить зв'язка головки стегнової кістки (lig. capitis femoris), натягнута між вирізкою кульшової западини і ямкою головки стегнової кістки (fovea capitis ossis femoris). Зв'язка оточен ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 7545 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Верхня межа ділянки проходить через клубовий гребінь, нижня — через сідничну складку, внутрішня — через бічний край крижової та куприкової кісток, зовнішня — по лінії, проведеній від передньої верхньої клубової ості до великого вертлюга стегнової кістки.

Зовнішні орієнтири. Найпомітнішими кістковими орієнтирами сідничної ділянки є верхня задня клубова ость, сідничий горб і великий вертлюг стегнової кістки.

Пошарова топографія. Шкіра сідничної ділянки товста, має багато сальних залоз і за допомогою сполучнотканинних перетинок з'єднується з підлеглою фасцією. Добре виражена підшкірна жирова клітковина має два шари: поверхневий і глибокий. Глибокий шар має назву "поперечно-сіднична жирова маса" (massa adiposa lumboglutealis), оскільки у верхньому відділі ділянки переходить у клітковину поперекової діл ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 5220 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

Межі. Нижня кінцівка має тільки верхню межу, що проходить спереду по пахвинній складці до горбка лобкової кістки, спускається по гілках лобкової та сідничої кісток до сідничого горба, після чого йде по лінії, проведеній від сідничого горба до верхівки куприка, потім піднімається вгору по бічному краю куприка і крижа, переходить на верхній край крила клубової кістки і по ньому доходить до її передньої верхньої осі.

Скелет нижньої кінцівки утворений фіксованою частиною — поясом нижньої кінцівки (тазовою кісткою) та вільною частиною, які з'єднані між собою кульшовим суглобом.

У нижній кінцівці виділяють сідничну ділянку (regio glutea), передню та задню стегнові ділянки (regiones femoris anterior et posterior), передню та задню колінні ділянки (regiones genu anterior et posterior), передню та задню гомілкові ... Читати далі »
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 3159 | Додав: anatomia | Дата: 2012-02-26

close