Задня гомілкова ділянка
Пошарова топографія. Шкіра задньої гомілкової ділянки тонка, рухома, збирається в складку. Підшкірна жирова клітковина добре виражена і теж збирається в складку. У ній проходить велика підшкірна вена, проекція якої відповідає лінії, проведеній від передньої поверхні присередньої кісточки до задньої поверхні присереднього надвиростка стегнової кістки (лінія Лінтона — проекція розташування перфорантних вен). У зазначену судину вливаються її поверхневі притоки. Перфорантними венами (їх може бути від 3 до 12), які пронизують власну фасцію, велика підшкірна вена сполучається з глибокими венами.

Усі вени підшкірної жирової клітковини задньої гомілкової ділянки м'язового типу, містять клапани.

Посередині зазначеної ділянки розташована мала підшкірна вена, яка в середній третині пронизує власну фасцію, входить у фіброзний канал між головками литкового м'яза (канал Пирогова) і впадає в підколінну вену. Унаслідок скорочення м'язів вена в каналі стискається та прокачує кров у підколінну вену. За короткого каналу Пирогова існують вроджені передумови виникнення варикозного розширення малої підшкірної вени. Зазначена судина проходить разом з присереднім шкірним нервом литки. Підшкірні вени гомілки з'єднані між собою численними анастомозами.

Поверхневий листок фасції гомілки (lamina superficiflis fascia cruris) утворює футляр для триголового м'яза литки, сформованого литковим м'язом, який має бічну та присередню головки, камбалоподібним і непостійним підошвовим (m. plantaris). Сухожилки заначених м'язів з'єднуються разом, утворюючи могутній п'ятковий (ахілловий) сухожилок (tendo calcaneus, Achillis), який прикріплюється до п'яткового горба. Між п'ятковим горбом і сухожилком розміщується синовіальна сумка п'яткового сухожилка (bursa tendinis calcanei).

Глибокий листок фасції гомілки (lamina profunda fascia cruris) відділяє триголовий м'яз від м'язів-згиначів, розташованих у глибокому фасціально-клітковинному просторі задньої гомілкової ділянки.

М'язи глибокого фасціального ложа розміщені в такому порядку: медіально лежить довгий м'яз — розгинач пальців, латерально — довгий м'яз — розгинач ве¬ликого пальця, між ними і спереду — задній великогомілковий м'яз.

Гомілково-підколінний канал (canalis cruropopliteus) обмежений спереду заднім великогомілковим м'язом, ззаду — камбалоподібним м'язом і глибоким листком фасції гомілки, що вкриває його спереду, зсередини — довгим м'язом — згиначем пальців, ззовні — довгим м'язом — згиначем великого пальця. Верхній отвір каналу обмежений сухожилковою дугою камбалоподібного м'яза (ззаду) і підколінним м'язом (спереду). Крім того, розрізняють передній і нижній отвори зазначеного каналу. Передній отвір розташований у міжкістковій перетинці та пропускає передню великогомілкову артерію, нижній — спереду обмежений заднім великогомілковим м'язом, ззаду — п'ятковим сухожилком. Через нього задні великогомілкові судини та великогомілковий нерв проникають у присередній кісточковий канал. Клітковинний простір гомілково-підколінного каналу через верхній отвір сполучається з клітковиною підколінної ямки. За ходом передньої великогомілкової артерії він пов'язаний з переднім м'язовим ложем, за ходом гілок задньої великогомілкової та малогомілкової артерій — з підшкірною жировою клітковиною гомілки, внизу через присередній кісточковий канал — із серединним клітковинним простором підошви.

Нижній м'язово-малогомілковий канал (canalis musculoperoneus inferior) обмежений ззаду довгим м'язом — згиначем великого пальця, спереду — малогомілковою кісткою і заднім великогомілковим м'язом. У цьому каналі проходить малогомілкова артерія.

Кровопостачання. Судинно-нервовий пучок задньої ділянки гомілки, розташований у гомілково-підколінному каналі, містить у своєму складі задню великогомілкову артерію, дві однойменні вени і великогомілковий нерв (мал. 344). На всьому протязі каналу нерв лежить збоку від судин. У верхній третині каналу від великогомілкової артерії відходить малогомілкова артерія, що прямує в нижній м'язово-малогомілковий канал.
 
Задня гомілкова ділянка
 
Зазначена артерія йде вниз і назовні, забезпечуючи кров'ю малогомілкові м'язи. Біля основи бічної кісточки судина віддає бічні кісточкові та п'яткові гілки, що утворюють артеріальну сітку бічної кісточки та п'яткової кістки (rete malleolare laterale et rete calcaneum).

Іннервація. У підколінній ямці від великогомілкового нерва відходить присередній шкірний м'яз литки, який супроводжує малу підшкірну вену. На зовнішній поверхні гомілки в підшкірній жировій клітковині лежить бічний шкірний нерв литки, що відходить від загального малогомілкового м'яза (n. peroneus communis). Віддавши передню гілку, нерв спускається вниз і, з'єднавшись з присереднім шкірним нервом литки, утворює литковий нерв (n. suralis), який йде до шкіри латеральної кісточки малогомілкової кістки.

Вузьку смужку шкіри задньовнутрішньої поверхні гомілки іннервує підшкірний нерв, шкіру задньої ділянки гомілки — шкірні гілки велико- та малогомілкового нервів.

Великогомілковий нерв іннервує також м'язи задньої ділянки гомілки.

Лімфовідтік. Поверхневі бічні та присередні лімфатичні судини є притоками аналогічних судин колінної ділянки. Глибокі супроводжують основний судинно-нервовий пучок, перериваються в кількох лімфатичних вузлах по ходу пучка та в підколінних лімфатичних вузлах.
 
 
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 5136 | Додав: anatomia | Теги: анатомія нижньої кінцівки, анатомія, Задня гомілкова ділянка, топографічна анатомія, анатомія людини | Рейтинг: 5.0/1
Поради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінокПоради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінок

Вагітність для жінки - хвилюючий і радісний момент. Але часто в цей період жінки не хочуть витрачати гроші на свій гардероб і його різноманітність. У шафах починають зустрічатися непоказні балахони величезних розмірів, речі для вагітних (на жаль, більшість моделей виглядають не кращим чином). І замість того, щоб бути красивою і привабливою, жінка ховається в свій кокон і чекає народження дитини.
 


Процес лікування металевими брекетамиПроцес лікування металевими брекетами

Металеві брекети є популярним і ефективним методом лікування прикусу в ортодонтії. Сучасні методи корекції і досвід лікарів - стоматологів роблять корекцію положення зубного ряду легкої, безболісної та, головне, ефективною процедурою. Ціна установки металевих брекет - систем залежить від складності випадку і розраховується індивідуально на безкоштовніх консультаціях в клініках.


Лінгвальні брекети - естетичні брекетиЛінгвальні брекети - естетичні брекети

Виправлення кривих зубів і неправильного прикусу за допомогою лингвальной брекет- системи залишиться таємницею для всіх оточуючих! Це самі естетичні брекети, їх зовсім не видно, хіба що пацієнт сам вирішить ними похвалитися. Кажуть, що все таємне рано чи пізно стають явним, але не в цьому випадку.


Догляд за людьми похилого вікуДогляд за людьми похилого віку

Турбота про старих батьків - важлива і неминуча задача для багатьох з нас. Можливо, найближчим часом виникне необхідність у близьких родичів в догляді за ними. І причин, які спричинили необхідність в догляді може бути безліч, це і нещасні випадки, і серйозні захворювання, і звичайно похи.....


Догляд за хворими після інсультуДогляд за хворими після інсульту

Якщо хтось зіткнувся з інсультом у родичів або близьких людей, то дана людина розуміє всі тонкощі догляду та реабілітації після інсульту. Залежно від тяжкості перенесеного інсульту можлива довга реабілітація, для відновлення основних функцій людини. Сучасна медицина знімає кризові явища .....


На прийом сімейного лікаря з дитиноюНа прийом сімейного лікаря з дитиною

Педіатрія - розділ медицини, що охоплює всі аспекти життя і розвитку дітей, що вивчає особливості дитячого організму і пов'язаних з ним захворювань. Педіатр - це дитячий лікар, який здійснює нагляд, лікування і профілактику здоров'я дітей від 0 до 18 років. 


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close