Тил стопи
Пошарова топографія. Шкіра цієї ділянки тонка, рухома. її легко ушкодити (потертості, садна тощо). Підшкірна жирова клітковина пухка, слабко виражена, в ній може скупчуватися набрякова рідина. Поверхнева фасція оточує в підшкірній жировій клітковині тильну венозну сітку стопи (rete venosum dorsale pedis), яка є початком великої та малої підшкірних вен. Біля місця її розгалуження проходять поверхневі нерви, що є кінцевими гілками литкового, поверхневого та глибокого малогомілкових і підшкірного нервів.
 
Тильна фасція стопи (fascia dorsalis pedis) є продовженням власної фасції гомілки. Через щільність її називають тильним апоневрозом стопи. Вона обмежує ззовні тильний простір стопи (spatium dorsale pedis), у якому в три шари розташовані сухожилки, м'язи, глибокі судини та нерви.

Перший шар м'язів представлений сухожилками переднього великогомілкового м'яза, довгого м'яза — розгинача великого пальця та довгого м'яза — розгинача пальців, які лежать в окремих футлярах.

Другий шар м'язів утворений огорнутими фасціальними відростками короткими м'язами — розгиначами пальців і великого пальця стопи. Між ними та сухожилком довгого м'яза — розгинача великого пальця в окремому футлярі лежить судинно-нервовий пучок тилу стопи (тильна артерія стопи, дві однойменні вени, глибокий малогомілковий нерв).

Третій шар м'язів, найглибший, представлений чотирма тильними міжкістковими м'язами (mm. interossei dorsales). Тильна міжкісткова фасція вкриває його, обмежуючи зглибини тильний простір стопи.

Кровопостачання передньої надп'ятково-гомілкової ділянки та тилу стопи забезпечує тильна артерія стопи (a. dorsalis pedis), яка є прямим продовженням передньої великогомілкової артерії та розташована в проміжку між сухожилками довгого м'яза — розгинача великого пальця та довгого м'яза — розгинача пальців. Вона проектується на шкіру по лінії, проведеній від середини відстані між кісточками до першого міжпальцевого проміжку.

Від зазначеної артерії відходять:
 
1) бічна та присередні заплеснові артерії (a. tarsea lateralis і аа. tarseae mediates), які розгалужуються в ділянці заплесна і віддають гілочки до капсули надп'ятково-гомілкового суглоба;
 
2) дугоподібна артерія (a. arcuata), розташована посередині тилу стопи під коротким м'язом — розгиначем пальців. Вона утворює анастомоз у вигляді дуги із бічною заплесновою артерією, а в дистальному напрямку віддає три плеснові тильні артерії (аа. metatarseae dorsales II, III, IV);
 
3) перша плесова артерія, що є прямим продовженням тильної артерії стопи;
 
4) глибока підошвова гілка (r. plantaris profundus), яка відходить від дугоподібної або першої плеснової артерії та через перший міжпальцевий проміжок проникає на підошву, де з'єднується з підошвовою артеріальною дугою.

Іннервація. Підшкірний нерв іннервує вузьку смужку шкіри присереднього відділу тилу стопи, бічний тильний шкірний нерв (n. cutaneus dorsalis lateralis), що є гілкою литкового нерва, — шкіру бічного відділу стопи, поверхневий малогомілковий нерв (n. peroneus superficialis) — шкіру тилу стопи між двома попередніми нервами, окрім першого міжпальцевого проміжку.

Глибокий малогомілковий нерв (n. peroneus profundus) супроводжує на стопі тильну артерію. Від нього відходять гілочки до шкіри першого міжпальцевого проміжка, рухові гілочки до м'язів тилу стопи та гілочки до кісток і суглобів.

Лімфовідтік. На тилі стопи формується сітка лімфатичних судин. Від присередніх відділів лімфа відтікає по ходу великої підшкірної вени в поверхневі пахвинні лімфовузли, від бічних — по ходу малої підшкірної вени в підколінні лімфовузли.
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2380 | Додав: anatomia | Теги: топографічна анатомія, анатомія тил стопі, Тил стопи, анатомія нижньої кінцівки, анатомія людини, анатомія стопи | Рейтинг: 0.0/0
Поради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінокПоради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінок

Вагітність для жінки - хвилюючий і радісний момент. Але часто в цей період жінки не хочуть витрачати гроші на свій гардероб і його різноманітність. У шафах починають зустрічатися непоказні балахони величезних розмірів, речі для вагітних (на жаль, більшість моделей виглядають не кращим чином). І замість того, щоб бути красивою і привабливою, жінка ховається в свій кокон і чекає народження дитини.
 


Процес лікування металевими брекетамиПроцес лікування металевими брекетами

Металеві брекети є популярним і ефективним методом лікування прикусу в ортодонтії. Сучасні методи корекції і досвід лікарів - стоматологів роблять корекцію положення зубного ряду легкої, безболісної та, головне, ефективною процедурою. Ціна установки металевих брекет - систем залежить від складності випадку і розраховується індивідуально на безкоштовніх консультаціях в клініках.


Лінгвальні брекети - естетичні брекетиЛінгвальні брекети - естетичні брекети

Виправлення кривих зубів і неправильного прикусу за допомогою лингвальной брекет- системи залишиться таємницею для всіх оточуючих! Це самі естетичні брекети, їх зовсім не видно, хіба що пацієнт сам вирішить ними похвалитися. Кажуть, що все таємне рано чи пізно стають явним, але не в цьому випадку.


Догляд за людьми похилого вікуДогляд за людьми похилого віку

Турбота про старих батьків - важлива і неминуча задача для багатьох з нас. Можливо, найближчим часом виникне необхідність у близьких родичів в догляді за ними. І причин, які спричинили необхідність в догляді може бути безліч, це і нещасні випадки, і серйозні захворювання, і звичайно похи.....


Догляд за хворими після інсультуДогляд за хворими після інсульту

Якщо хтось зіткнувся з інсультом у родичів або близьких людей, то дана людина розуміє всі тонкощі догляду та реабілітації після інсульту. Залежно від тяжкості перенесеного інсульту можлива довга реабілітація, для відновлення основних функцій людини. Сучасна медицина знімає кризові явища .....


На прийом сімейного лікаря з дитиноюНа прийом сімейного лікаря з дитиною

Педіатрія - розділ медицини, що охоплює всі аспекти життя і розвитку дітей, що вивчає особливості дитячого організму і пов'язаних з ним захворювань. Педіатр - це дитячий лікар, який здійснює нагляд, лікування і профілактику здоров'я дітей від 0 до 18 років. 


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close