Передня гомілкова ділянка
Межі. Зазначена ділянка обмежена згори циркулярною лінією, проведеною через горбистість великогомілкової кістки, знизу — такою самою лінією, проведеною через кісточки, ззовні — борозною між малогомілковими та литковим м'язами, зсередини — присереднім краєм великогомілкової кістки.

Пошарова топографія. Шкіра над передньою поверхнею великогомілкової кістки зрощена з фасціями й окістям. Підшкірна жирова клітковина означена слабко. На зовнішній поверхні гомілки в ній розташовані гілки малої підшкірної вени, на присередній — великої.

Фасція гомілки (fascia cruris) — щільна, міцно зрощена з окістям передньої поверхні великогомілкової кістки. Вона утворює міжм'язові перетинки гомілки, а са¬ме: передню (septum intermusculare anterius cruris), яка прикріплюється до передньої поверхні малогомілкової кістки, та задню (septum intermusculare posterius cruris) — до задньої поверхні малогомілкової кістки. Передня міжм'язова перетинка відділяє передню групу м'язів гомілки від зовнішньої, задня проходить між зовнішньою та задньою групами м'язів гомілки.

У передній ділянці гомілки виділяють два фасціально-м'язових ложа — переднє та зовнішнє. Від заднього м'язового ложа їх відділяють кістки гомілки та міжкісткова перетинка.

М'язи. У передньому м'язовому ложі розташований передній великогомілковий м'яз, зовні від нього — довгий м'яз — розгинач пальців. Між ними в нижній третині гомілки лежить довгий м'яз — розгинач великого пальця.

У зовнішньому м'язовому ложі містяться довгий і короткий малогомілкові м'язи. Короткий малогомілковий м'яз починається від зовнішньої поверхні малогомілкової кістки нижче довгого, який розташований ззовні і прикриває його.

М'язово-малогомілковий канал (canalis musculoperoneus superior) сформовано початковим відділом довгого малогомілкового м'яза, головкою малогомілкової кістки та зовнішньою поверхнею бічного виростка великогомілкової кістки. У ньому загальний малогомілковий нерв (n. peroneus communis) розділяється на глибокий (n. peroneus profundus) і поверхневий (n. peroneus superficialis) малогомілкові нерви.

Кровопостачання. До складу судинно-нервового пучка переднього фасціально-м'язового ложа, розташованого на міжкістковій перетинці та фіксованого до неї фіброзними волокнами, входять передня великогомілкова артерія, дві однойменні вени та глибокий малогомілковий нерв. Передня великогомілкова артерія проектується на рівні лінії, проведеної вгорі від середини відстані між горбистістю великогомілкової кістки та головкою малогомілкової кістки, внизу — до середини відстані між двома кісточками. Передня великогомілкова артерія проникає в передню гомілкову ділянку через міжкісткову перетинку біля внутрішнього краю малогомілкової кістки, на 4—5 см нижче її головки. Артерію супроводжують дві однойменні вени, які утворюють між собою численні анастомози. Судинно-нервовий пучок у верхній третині гомілки лежить між переднім великогомілковим і довгим м'язом — розгиначем пальців, в нижній третині — між переднім великогомілковим м'язом і довгим м'язом — розгиначем великого пальця.
 
Від передньої великогомілкової артерії відходять:
• шкірні гілки — до сусідніх м'язів;
• поворотна великогомілкова гілка — бере участь у формуванні наколінкової сітки (rete patellae);
• передня бічна: кісточкова артерія — до бічної кісточки;
• передня присередня кісточкова артерія — до присередньої кісточки.

Іннервацію здійснюють поверхневий і глибокий малогомілкові нерви. Поверхневий малогомілковий нерв у верхній і середній третині гомілки проходить між порціями довгого малогомілкового м'яза, потім уздовж передньої міжм'язової перетинки гомілки доходить до її нижньої третини, пронизує фасцію і прямує вниз у підшкірній жировій клітковині. Глибокий малогомілковий нерв проникає в переднє м'язове ложе через передню міжм'язову перетинку, розмішуючись спочатку зовні від судин. У середній третині гомілки він перетинає судини спереду, в нижній третині проходить медіальніше. На передньозовнішній поверхні гомілки в підшкірній жировій клітковині вгорі розгалужуються гілки бічного шкірного нерва литки (n. cutaneus surae lateralis). У цьому самому місці, на межі середньої та нижньої третини гомілки з'являється поверхневий малогомілковий нерв.

Лімфовідтік. Поверхневі присередні лімфатичні судини прямують по ходу поверхневих вен до поверхневих пахвинних лімфовузлів, бічні — частково перериваються в підколінних лімфовузлах. Глибокі лімфатичні судини супроводжують основний судинно-нервовий пучок. Окремі перериваються в небагатьох лімфовузлах, там розташованих. Уся лімфа глибокої системи відтікає в підколінні лімфовузли.
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 3929 | Додав: anatomia | Теги: Передня гомілкова ділянка, анатомія, анатомія людини, топографічна анатомія, анатомія нижньої кінцівки | Рейтинг: 0.0/0
Процес лікування металевими брекетамиПроцес лікування металевими брекетами

Металеві брекети є популярним і ефективним методом лікування прикусу в ортодонтії. Сучасні методи корекції і досвід лікарів - стоматологів роблять корекцію положення зубного ряду легкої, безболісної та, головне, ефективною процедурою. Ціна установки металевих брекет - систем залежить від складності випадку і розраховується індивідуально на безкоштовніх консультаціях в клініках.


Лінгвальні брекети - естетичні брекетиЛінгвальні брекети - естетичні брекети

Виправлення кривих зубів і неправильного прикусу за допомогою лингвальной брекет- системи залишиться таємницею для всіх оточуючих! Це самі естетичні брекети, їх зовсім не видно, хіба що пацієнт сам вирішить ними похвалитися. Кажуть, що все таємне рано чи пізно стають явним, але не в цьому випадку.


Догляд за людьми похилого вікуДогляд за людьми похилого віку

Турбота про старих батьків - важлива і неминуча задача для багатьох з нас. Можливо, найближчим часом виникне необхідність у близьких родичів в догляді за ними. І причин, які спричинили необхідність в догляді може бути безліч, це і нещасні випадки, і серйозні захворювання, і звичайно похи.....


Догляд за хворими після інсультуДогляд за хворими після інсульту

Якщо хтось зіткнувся з інсультом у родичів або близьких людей, то дана людина розуміє всі тонкощі догляду та реабілітації після інсульту. Залежно від тяжкості перенесеного інсульту можлива довга реабілітація, для відновлення основних функцій людини. Сучасна медицина знімає кризові явища .....


На прийом сімейного лікаря з дитиноюНа прийом сімейного лікаря з дитиною

Педіатрія - розділ медицини, що охоплює всі аспекти життя і розвитку дітей, що вивчає особливості дитячого організму і пов'язаних з ним захворювань. Педіатр - це дитячий лікар, який здійснює нагляд, лікування і профілактику здоров'я дітей від 0 до 18 років. 


Підлоги в медичних установахПідлоги в медичних установах

У медичних установах - особливі вимоги до санітарно-гігієнічних характеристик покриття підлоги, щоб не допустити інфікування пацієнтів під час лікувально-профілактичних процедур.

Для цього застосовуються різні мет.....


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close