Заочеревинний простір
Межі. Заочеревинний простір розташований позаду заднього відділу пристінкової очеревини, між нею і фасцією, яка вистеляє зсередини задню стінку живота. Угорі межею заочеревинного простору є діафрагма, точніше місце переходу заднього листка пристінкової очеревини на діафрагму, внизу — мис крижової кістки (promontorium ossis sacri) і погранична лінія (linea terminalis) таза. Заочеревинний простір виповнений товстим шаром жирової клітковини, розділений фасціями і містить органи, кровоносні та лімфатичні судини, а також нерви (мал.).

Шари заочеревинної клітковини. Безпосередньо за фасцією розташований перший (ззаду) шар заочеревинної клітковини. Донизу він широко сполучається з клітковиною малого таза, в основному із запрямокишковим клітковинним простором. Цей зв'язок використовують у хірургічній клініці під час накладення ретропневмо-перитонеума.
 
Угорі, через щілини між ніжками діафрагми, заочеревинна клітковина сполучається з клітковиною заднього середостіння, спереду від неї розташована заочеревинна фасція. Вона починається від внутрішньочеревної фасції та пристінкової очеревини в ділянці бічного краю бокового каналу черевної порожнини, приблизно на продовженні задньої пахвової лінії. Лінія з'єднання пристінкової очеревини, внутрішньочеревної та заочеревинної фасцій (фасціальний вузол) є бічною межею заочеревинного простору, що відділяє його від передочеревинного шару жирової клітковини.

Заочеревинна фасція прямує присередньо і біля бічного краю нирки (сечоводу) ділиться на два листки: передниркову (передсечовідну) та заниркову (засечовідну) фасції. Охоплюючи нирку разом з принирковим жировим тілом, фасціальні листки утворюють жирову капсулу нирки (capsula adiposa) і обмежують навколонирковий клітковинний простір. Угорі передниркова фасція, своєю чергою, ділиться на два листки і утворює капсулу для надниркової залози, що у задньому відділі зв'язана з діафрагмовою фасцією — продовженням внутрішньочеревної фасції, яка вистеляє нижню поверхню діафрагми.
 
У воротах нирки передниркова і заниркова фасції зближуються і, супроводжуючи судини нирки, прямують до черевної частини аорти (ліворуч) і нижньої порожнистої вени (праворуч), де зв'язуються з аналогічними листками протилежного боку. Навколониркова клітковина продовжується донизу в навколосечовідну, оточену листками перед- і засечовідної фасцій. У ділянці нижнього кінця нирки ці фасції пов'язані між собою численними перетинками.

Спереду від заочеревинної, передниркової та передсечов.ідної фасцій лежить шар жирової клітковини (paracolon), що виповнює навколоободовокишковий простір. Спереду він обмежений заободовокишковою фасцією, яка формується під час внутрішньоутробного розвитку товстої кишки внаслідок трансформації брижі ободової (висхідної або низхідної) кишки. Ці відділи товстої кишки розташовані спочатку інтраперитонеально, а згодом займають мезоперитонеальне положення. Угорі цей шар жирової клітковини досягає брижі поперечної ободової кишки, збоку він обмежений зрощенням заочеревинної фасції з пристінковою очеревиною, присередньо досягає кореня брижі тонкої кишки, внизу — сліпої кишки праворуч і кореня брижі сигмоподібної кишки ліворуч (мал.).
 
Таким чином, навколоободово-кишкова жирова клітковина відповідає розташуванню лівої та правої брижових пазух черевної порожнини.
 
Заочеревинний простір
 
Заочеревинний простір
Категорія: Топографічна анатомія поперекової ділянки та заочеревинного простору | Переглядів: 4808 | Додав: anatomia | Теги: топографічна анатомія, анатомія людини, анатомія, Заочеревинний простір | Рейтинг: 0.0/0
Онихолизис - патогенез, клінічні ознаки та діагностикаОнихолизис - патогенез, клінічні ознаки та діагностика

Онихолизис - це не конкретне захворювання, а термін, який описує відділення нігтьової пластини від що підлягає нігтьового ложа. 

Численні хворобливі процеси можуть викликати оніхоліз, включаючи інфекцію (напри.....


Позбавляємося від болю в спиніПозбавляємося від болю в спині

У міру того, як люди досягають середнього віку, вони частіше відчувають напади болю в спині.  Згодом кістки і суглоби в нижній частині спини починають змінюватися. Ваші диски (структури, що служать подушками між кістками в хребті) мають тенденцію зношуватися, а іноді і стають фрагментованими. Ці структурні зміни іноді викликають біль.


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close