Піхва є продовженням матки у вигляді труби завдовжки 8—10 см.
Будова. З порожниною матки піхва сполучається через канал шийки матки. Унизу, в жіночій соромітній ділянці вона відкривається соромітною щілиною між малими соромітними губами. Між піхвою та тілом матки утворюється тупий кут. На розрізі просвіт піхви має вигляд Н-подібної щілини, оскільки орган містить лише дві стінки: передню та задню, причому перша на 1,5—2 см коротша.
Синтопія. Шийка матки неначе вступає в порожнину піхви, утворюючи її склепіння.
Передня стінка піхви прилягає до задньої стінки сечового міхура та сечівника, з якими вона пов'язана настільки міцно, що при розривах матки (або сечівника) тут можуть утворюватися міхурово-піхвові нориці. З'єднання передньої стінки піхви з цими органами відбувається за допомогою міхурово-піхвової та піхвово-сечівникової перегородок. Задня стінка піхви в межах підочеревинного відділу таза прилягає до прямої кишки, відділяючись від неї прямокишково-піхвовою перегородкою, а також клітковиною. У межах промежини ці органи розташовані на певній відстані один від одного.
З боків піхви розташована клітковина основи широкої зв'язки матки (parametrium), в якій лежать матково-піхвове нервове сплетення, венозне сплетення, сечоводи, маткова артерія та її гілки і лімфатичні судини.
Фіксацію піхви забезпечено міцним з'єднанням із сечівником і сечо-статевою діафрагмою і відносно міцним — із сечовим міхуром. Укріплюють піхву також кардинальні зв'язки матки, прилеглі клітковина та фасції.
Кровопостачання піхви здійснюють піхвові артерії (аа. vaginales), що відходять від маткових судин, з яких найбільше значення мають низхідні артерії. Крім того, орган одержує кров від нижньої міхурової, середньої прямокишкової, а в нижньому відділі — від соромітної артерії. Венозний відтік відбувається в добре розвинені маткове та піхвове сплетення, розташовані з боків піхви, звідки — в маткові вени.
Лімфовідтік від піхви відбувається в клубові, а від нижніх її відділів — у пахвинні лімфатичні вузли.
Іннервацію піхви забезпечує матково-піхвове сплетення, від якого відходять піхвові нерви (nn. vaginales).
|