17:51
Уроджені вади шиї
Найпоширенішими вадами шиї є вроджені кісти та нориці, а також вроджена кривошия.
 
Кісти та нориці можуть бути серединними та боковими.

Серединна кіста шиї утворюється в разі облітерації щито-язикової протоки не на всьому її протязі. Такі кісти розташовані між під'язиковою кісткою та щитоподібним хрящем на серединній лінії шиї. Вони еластичні, м'які під час пальпації, флуктують та можуть зміщуватися під час ковтання. У разі запалення кісти з приєд-нанням гнійного процесу вона може розкритися, тобто утвориться нориця.

Уродженою серединна нориця буває рідко. Вона формується в разі порушення зворотного розвитку щито-язикової протоки під час опускання зародка щитоподібної залози від кореня язика через під'язикову кістку на шию. У разі відсутності її облітерації утворюється вроджена серединна нориця шиї. Нориця може бути повною і неповною. Повна має внутрішній та зовнішній отвори. Зовнішній отвір завжди лежить нижче під'язикової кістки, внутрішній — відкривається в сліпий отвір язика. Неповна нориця має або зовнішній, або внутрішній отвір.

Бокові кісти лежать між гортанню та переднім краєм груднинно-ключично-соскоподібного м'яза (часто поблизу яремної ямки). Здебільшого вони бувають круглими, тугими, неболючими під час пальпації. Бокові кісти можуть бути повними та неповними.

Бокові нориці виникають у разі порушення зворотного розвитку зябрових щілин, а також облітерації протоків загруднинної залози. Бокові нориці бувають повними та неповними. Неповні можуть бути зовнішніми і внутрішніми. Довжина їх становить від кількох міліметрів до 5—10 см. Зовнішні отвори нориць можуть розташовуватися по передньому краю груднинно-ключично-соскоподібного м'яза від зовнішнього слухового отвору до яремної ямки. Внутрішні отвори відкриваються на різних рівнях глотки.

Уроджена м'язова кривошия — недостатній розвиток груднинно-ключично-соскоподібного м'яза, частіше однобічний. У цьому разі м'яз тонкий, деінде замінений рубцевою тканиною, вкорочений, через що голова дитини набуває неправильного положення: лице спрямоване в бік, протилежний вкороченому м'язу, підборіддя підняте. З часом змінюється кісткова будова спочатку шиї (сплощуються хребці), згодом — грудної клітки, розвивається сколіоз. При вродженій кривошиї відбувається змінення положення рухомих органів шиї та грудної порожнини. Усе це призводить до розвитку тяжкої патології низки життєво важливих органів людини.
Категорія: Топографічна анатомія шиї | Переглядів: 2918 | Додав: anatomia | Теги: топографічна анатомія, Топографічна анатомія шиї, анатомія, Уроджені вади шиї, анатомія людини | Рейтинг: 2.0/1
close