Топографічна анатомія спинного мозгу
Оточений мозковими оболонами, спинний мозок у хребтовому каналі займає простір від дуги атланта (Ci) до верхнього краю Lii, причому в дітей він закінчується завжди нижче. Тому поперекову пункцію у дорослих можна робити вище і нижче за четвертий поперековий (Liv) хребець, у дітей — лише нижче від остистого відростка четвертого поперекового (Liv) хребця. У нижній частині спинний мозок має мозковий конус (conus medullaris), від якого починається кінцева нитка (filum terminale). У спинному мозку є два стовщення: верхнє — шийне (intumescentia cervicalis) від Civ до Тi, нижнє — попереково-крижове (intumescentia lumbosacralis) від Тх до Li .

По обидва боки від спинного мозку двома поздовжніми рядами виходять корінці спинномозкових нервів. Передній корінець (radix ventralis) містить у своєму складі нейрити рухових нейронів, задній (radix dorsalis) — нейрити чутливих нейронів, тіла яких лежать у спинномозкових вузлах (ganglion spinale), розташованих у місці злиття передніх і задніх корінців у міжхребцевих отворах.
 
Зближуючись, корінці спочатку утворюють стовбур, або канатик, спинномозкового нерва (truncus seu funiculus n. spinalii), який проходить через міжхребцевий отвір і розпадається на основні гілки. При запаленні канатика (фунікуліт) виникають сегментарні поєднані порушення рухової та чутливої іннервації, при запаленні корінців (радикуліт) — порушення рухової або чутливої іннервації, при ураженні гілок (неврит) — порушення, що відповідають ділянці іннервації зазначеного нерва.

З погляду топічної діагностики важливе значення має співвідношення між рівнем сегмента спинного мозку та його корінців і рівнем їх виходу із хребтового каналу.
 
Скелетотопія спинномозкових сегментів. У шийному та верхньогрудному відділах спинномозкові сегменти розташовуються на один хребець вище від відповідного хребця, у середньогрудному — на два хребці, у нижньогрудному та поперековому — на три хребці.

У середині спинного мозку міститься вузький центральний канал (canalis centralis), який сполучається з четвертим шлуночком головного мозку.

Кровопостачання спинного мозку здійснюють передня та задня спинномозкові артерії від хребтових, міжребрових, поперекових і крижових артерій. При цьому передня артерія постачає кров'ю переважно сіру речовину, задня — білу. Артеріям відповідають однойменні вени, які впадають в хребтові венозні сплетення.
Категорія: Топографічна анатомія хребта та спинного мозгу | Переглядів: 1987 | Додав: anatomia | Теги: Топографічна анатомія спинний мозок, Топографічна анатомія хребта, топографічна анатомія, анатомія, анатомія людини | Рейтинг: 5.0/1
Онихолизис - патогенез, клінічні ознаки та діагностикаОнихолизис - патогенез, клінічні ознаки та діагностика

Онихолизис - це не конкретне захворювання, а термін, який описує відділення нігтьової пластини від що підлягає нігтьового ложа. 

Численні хворобливі процеси можуть викликати оніхоліз, включаючи інфекцію (напри.....


Позбавляємося від болю в спиніПозбавляємося від болю в спині

У міру того, як люди досягають середнього віку, вони частіше відчувають напади болю в спині.  Згодом кістки і суглоби в нижній частині спини починають змінюватися. Ваші диски (структури, що служать подушками між кістками в хребті) мають тенденцію зношуватися, а іноді і стають фрагментованими. Ці структурні зміни іноді викликають біль.


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close