00:45
Топографічна анатомія спинного мозгу
Оточений мозковими оболонами, спинний мозок у хребтовому каналі займає простір від дуги атланта (Ci) до верхнього краю Lii, причому в дітей він закінчується завжди нижче. Тому поперекову пункцію у дорослих можна робити вище і нижче за четвертий поперековий (Liv) хребець, у дітей — лише нижче від остистого відростка четвертого поперекового (Liv) хребця. У нижній частині спинний мозок має мозковий конус (conus medullaris), від якого починається кінцева нитка (filum terminale). У спинному мозку є два стовщення: верхнє — шийне (intumescentia cervicalis) від Civ до Тi, нижнє — попереково-крижове (intumescentia lumbosacralis) від Тх до Li .

По обидва боки від спинного мозку двома поздовжніми рядами виходять корінці спинномозкових нервів. Передній корінець (radix ventralis) містить у своєму складі нейрити рухових нейронів, задній (radix dorsalis) — нейрити чутливих нейронів, тіла яких лежать у спинномозкових вузлах (ganglion spinale), розташованих у місці злиття передніх і задніх корінців у міжхребцевих отворах.
 
Зближуючись, корінці спочатку утворюють стовбур, або канатик, спинномозкового нерва (truncus seu funiculus n. spinalii), який проходить через міжхребцевий отвір і розпадається на основні гілки. При запаленні канатика (фунікуліт) виникають сегментарні поєднані порушення рухової та чутливої іннервації, при запаленні корінців (радикуліт) — порушення рухової або чутливої іннервації, при ураженні гілок (неврит) — порушення, що відповідають ділянці іннервації зазначеного нерва.

З погляду топічної діагностики важливе значення має співвідношення між рівнем сегмента спинного мозку та його корінців і рівнем їх виходу із хребтового каналу.
 
Скелетотопія спинномозкових сегментів. У шийному та верхньогрудному відділах спинномозкові сегменти розташовуються на один хребець вище від відповідного хребця, у середньогрудному — на два хребці, у нижньогрудному та поперековому — на три хребці.

У середині спинного мозку міститься вузький центральний канал (canalis centralis), який сполучається з четвертим шлуночком головного мозку.

Кровопостачання спинного мозку здійснюють передня та задня спинномозкові артерії від хребтових, міжребрових, поперекових і крижових артерій. При цьому передня артерія постачає кров'ю переважно сіру речовину, задня — білу. Артеріям відповідають однойменні вени, які впадають в хребтові венозні сплетення.
Категорія: Топографічна анатомія хребта та спинного мозгу | Переглядів: 1871 | Додав: anatomia | Теги: Топографічна анатомія спинний мозок, Топографічна анатомія хребта, топографічна анатомія, анатомія, анатомія людини | Рейтинг: 5.0/1
close