Плечовий суглоб утворений головкою плечової кістки (caput humeri) і суглобовою поверхнею лопатки (cavitas glenoidalis scapulae). Суглобова капсула прикріплюється до анатомічної шийки плечової кістки.
Укріплюють суглобову сумку зв'язки та м'язи, розташовані навколо суглоба. Зверху над суглобом нависає склепіння (fornix), утворене надплечовим і дзьобоподібним відростками лопатки, між якими натягнена дзьобо-надплечова зв'язка (lig. coracoacromiale). Спереду і зсередини суглоб прикривають підлопатковий м'яз (прикріплюється до малого горбка плечової кістки), дзьобо-плечовий і коротка головка триголового м'яза плеча (починаються на дзьобоподібному відростку лопатки), а ближче всього до поверхні — великий грудний м'яз (прикріплюється до гребеня великого горбка (crista tuberculi majoris humeri).
Ззаду суглоб прикривають надостьовий, підостьовий і малий круглий м'язи (прикріплюються до великого горбка плечової кістки), ззовні — дельтоподібний м'яз, під яким розташований сухожилок довгої головки триголового м'яза спини, що починається на надсуглобовому горбку лопатки (tuberculum supraglenoidale scapulae) і проходить через порожнину суглоба.
Укріплюють сумку згори дзьобо-плечова, верхня суглобовозападинно-плечова зв'язки, зсередини — середня суглобовозападинна зв'язка, знизу — нижня суглобо-возападинна зв'язка.
Порожнина плечового суглоба розширена завдяки наявності трьох закутків: пахвового (recessus axillaris), розташованого між підлопатковим м'язом і початком довгої головки триголового м'яза плеча, підлопаткового (recessus subscapularis) — на рівні шийки лопатки та міжгорбкового, що утворений синовіальною піхвою довгої головки двоголового м'яза (vagina synovialis m. bicipitis). У разі запалення плечового суглоба (омартрит) в закутках накопичується гній, що може призвести до його прориву в сусідні ділянки: в підлопаткове кістково-фіброзне ложе, в переднє ложе плеча або в піддельтоподібний простір.
Поблизу суглоба містяться синовіальні сумки: піддельтоподібна (bursa subdeltoidea), піднадплечова (bursa subacromialis), сумка підлопаткового м'яза (bursa m. subscapularis; сполучається з порожниною плечового суглоба).
Кровопостачання ділянки забезпечують передня та задня огинальні артерії плеча (від пахвової артерії).
Іннервацію забезпечує пахвовий нерв.
|