Межі. Ділянку вгорі обмежує ключиця, знизу — горизонтальна лінія, що проходить через III ребро (у жінок — верхній край грудної залози), зсередини — край груднини, ззовні — передній край дельтоподібного м'яза.
Пошарова топографія. За шкірою, підшкірною жировою клітковиною, поверхневою фасцією, в якій можуть міститися стоншені волокна підшкірного м'яза шиї, розташована грудна фасція (fascia pectoralis), яка утворює піхву сухожилка великого грудного м'яза (m. pectoralis major) і, віддаючи відростки в товшу м'яза, поділяє його на три частини: ключичну (pars clavicularis), груднинно-реброву (pars sternocostalis) і черевну (pars abdominalis).
Між великим грудним м'язом, ключицею (вгорі) і дельтоподібним м'язом (ззовні) розташована трикутної форми заглибина (дельтоподібно-грудний трикутник; trigonum deltoideopectorale), в якій лежить бічна підшкірна вена руки (v. cephalica), що впадає в пахвову або підключичну вену.
За великим грудним м'язом у фасціальній піхві, утвореній глибокою фасцією грудей або ключично-грудною фасцією (fascia clavipectoralis), яка прикріплена до ключиці, дзьобоподібного відростка лопатки і до верхніх ребер, розташований малий грудний м'яз (m. pectoralis minor). Між фаціальними піхвами великого та малого грудних м'язів міститься невеликий шар пухкої клітковини — поверхневий підгрудний простір, у якому лежать грудо-надплечові артерія і вена (a. et v. thoracoacromialis), присередній і бічний грудні нерви (nn. pectoralis medialis et lateralis). Під малим грудним м'язом і ключично-грудною фасцією розташований глибокий підгрудний простір. Ключично-грудна фасція переходить у пахвову ямку, утворюючи підвішувальну зв'язку пахви (lig. suspensorium axillae).
У підключичній ділянці, позаду ключиці, розташований основний судинно-нервовий пучок верхньої кінцівки, представлений підключичними веною і артерією та плечовим сплетенням (plexus brachialis), що лежить найбільш латерально і глибше судин.
|