15:46
Щічна ділянка
Межами цієї ділянки згори є підочноямковий край, знизу — нижній край нижньої щелепи, спереду — носогубна та носощічна складки, ззаду — передній край жувального м'яза.
 
Пошарова топографія. Шкіра щічної ділянки тонка, рухома, легко зміщується, має велику кількість сальних і потових залоз. У чоловіків більша частина шкіри цієї ділянки вкрита волоссям. Підшкірна жирова клітковина добре виражена та бере участь у формуванні контуру лиця. До неї прилягає жирове тіло щоки, розташоване в щільній фасціальній капсулі. Це анатомічне утворення, що добре розвинене в дітей раннього віку, розташоване між жувальним (m. masseter) і щічним (т. buccinator) м'язами та має скроневий, очноямковий і крило-піднебінний відростки (мал.).
 
У підшкірній жировій клітковині щічної ділянки розташовано декілька шарів мімічних м'язів. Одним з них є щічний м'яз, який повністю вкриває щічно-глоткову фасцію (fascia buccopharyngeal Через цей м'яз проходить вивідна протока привушної слинної залози. З внутрішнього боку щічний м'яз вкритий слизовою оболонкою присінка рота (vestibulum oris). У цій оболонці розташований сосочок привушної залози (papilla ductus parotidea), в якому відкривається протока.
 
Кровопостачання щічної ділянки здійснює лицева артерія, що проходить у товщі підшкірної жирової клітковини біля переднього краю жувального м'яза. Доповнюють кровопостачання ділянки поперечна артерія лиця (a. transversa faciei), щічна (а. buccalis) і підочноямкова (a. infraorbitalis) артерії.
 
Венозний відтік здійснюють лицева та нижньощелепна (v. retromandibularis) вени, що формують анастомози з глотковими венами (w. pharyngeae) і крилоподібним венозним сплетенням (plexus venosus pterygoideus).
 
Лімфа із щічної ділянки відтікає в щічні, піднижньощелепні, привушні та шийні лімфатичні вузли.
 
За іннервацію щічної ділянки відповідають чутливі нерви, що виходять з трійчастого нерва: підочноямковий, щічний і підборідний (n. mentalis). Рухову іннервацію мімічних м'язів щічної ділянки здійснює лицевий нерв.
 
Щічна ділянка

Мал.  Топографічна анатомія щічної ділянки:
1 — щічні слизові залози;
2 — щічний м'яз;
3 — протока привушної залози;
4 — привушна залоза;
5 — фасціальний покрив жирового тіла щоки;
6 — жувальний м'яз, відкинутий допереду разом із середньою частиною виличної дуги;
7 — основа виличної дуги (розпил);
8 — жирове тіло щоки та його продовження в скроневій ділянці;
9 — скроневий м'яз;
10 — розпил виличної кістки
 
Категорія: Топографічна анатомія голови | Переглядів: 4987 | Додав: anatomia | Теги: Щічна ділянка, анатомія людини, топографічна анатомія голови | Рейтинг: 5.0/1
close