Передня колінна ділянка
Межі. Верхньою межею колінної ділянки є циркулярна лінія, проведена на два розташованих горизонтально пальці вище наколінка, нижньою — горбистість великогомілкової кістки, бічними границями — вертикальні лінії, проведені біля заднього краю виростків стегнової кістки.

Зовнішні орієнтири: наколінок, вище якого розташований сухожилок чотириголового м'яза стегна, нижче — зв'язка наколінка (lig. patellae), що кріпиться до горбистості великогомілкової кістки. З обох боків від наколінка і нижче нього розташовані крилоподібні складки (plicae alares). На зовнішній поверхні ділянки можна пропальпувати головку малогомілкової кістки (capitulum fibulae) та місце прикріплення до неї сухожилка двоголового м'яза стегна. Між горбистістю великогомілкової та головкою малогомілкової кісток розташований бічний виросток великогомілкової кістки, до якого фіксується клубово-гомілкове пасмо (tractus iliotibialis). Між головкою малогомілкової кістки та бічним надвиростком стегнової кістки пальпується обхідна зв'язка малогомілкової кістки. На внутрішній поверхні колінного суглоба визначаються присередні виростки стегнової та великогомілкової кісток.

Пошарова топографія. Шкіра передньої колінної ділянки щільна, підшкірна жирова клітковина слабко виражена та містить шкірні судини і нерви.

Між листками поверхневої фасції ділянки розташовані синовіальні сумки: переднаколінкова підшкірна (bursa subcutanea prepatellaris), підшкірна піднаколінкова підшкірна (bursa subcutanea infrapatellaris) та підшкірна сумка горбистості великогомілкової кістки (bursa subcutanea tuberositas tibiae).

Власна фасція передньої колінної ділянки укріплена фіброзними тяжами, які йдуть від сухожилка чотириголового м'яза стегна та наколінка: присереднім утримувачем наколінка (retinaculum patellae mediale), який прикріплюється до присереднього виростка великогомілкової кістки, і бічним утримувачем наколінка (retinaculum patellae laterale), який фіксується до її бічного виростка. Широка фасція зростається з фіброзним шаром суглобової капсули, який укріплюється ззовні клубово-гомілко¬вим пасмом. Під власною фасцією спереду наколінка розташована підфасціальна переднаколінкова сумка.

Сухожилок чотириголового м'яза стегна перекидається через наколінок і перетворюється на його власну зв'язку. Під зазначеним сухожилком вище наколінка розміщена наднаколінкова сумка (bursa suprapatellaris). Біля її верхнього краю фіксуються глибокі волокна чотириголового м'яза, утворюючи суглобовий м'яз коліна (m. articularis genus). Наднаколінкова сумка — єдина сумка, порожнина якої сполучається з порожниною колінного суглоба. Під власною зв'язкою наколінка в ділянці горбистості великогомілкової кістки розташована глибока піднаколінкова слизова сумка (bursa infrapatellaris profunda).

Наколінок — набільша сесамоподібна кісточка людини. При аномаліях розвитку можливе подвоєння, потроєння тощо колінної чашечки, коли до складу наколінка входить кілька фрагментів.

Кровопостачання. Спереду наколінка під фасцією розташована його артеріальна сітка (rete patellare), утворена кінцевими розгалуженнями артерій, які, своєю чергою, формують колінну суглобову сітку (rete articulare genus). Вона представлена низхідною колінною артерією (a. genus descendens; від стегнової артерії), присередніми та бічними верхніми і нижніми колінними артеріями (аа. genus superiores medialis et lateralis, aa. genus inferiores medialis et lateralis; від підколінної артерії), передньою великогомілковою поворотною артерією від передньої великогомілкової артерії і малогомілковою огинальною гілкою (r. circumflexus fibulae; від задньої великогомілкової артерії).

Іннервацію передньої колінної ділянки забезпечують три нерви: на передній поверхні — передні шкірні гілки стегнового нерва, на присередній — підшкірний нерв и шкірна гілка затульного нерва, на бічній — бічний стегновий нерв від поперекового сплетення.

Лімфовідтік від зазначеної ділянки відбувається через лімфатичні судини, що проходять по боках від наколінка, в поверхневі пахвинні лімфовузли.
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 2979 | Додав: anatomia | Теги: топографічна анатомія, анатомія нижньої кінцівки, анатомія людини, Передня колінна ділянка, анатомія | Рейтинг: 5.0/1
Поради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінокПоради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінок

Вагітність для жінки - хвилюючий і радісний момент. Але часто в цей період жінки не хочуть витрачати гроші на свій гардероб і його різноманітність. У шафах починають зустрічатися непоказні балахони величезних розмірів, речі для вагітних (на жаль, більшість моделей виглядають не кращим чином). І замість того, щоб бути красивою і привабливою, жінка ховається в свій кокон і чекає народження дитини.
 


Процес лікування металевими брекетамиПроцес лікування металевими брекетами

Металеві брекети є популярним і ефективним методом лікування прикусу в ортодонтії. Сучасні методи корекції і досвід лікарів - стоматологів роблять корекцію положення зубного ряду легкої, безболісної та, головне, ефективною процедурою. Ціна установки металевих брекет - систем залежить від складності випадку і розраховується індивідуально на безкоштовніх консультаціях в клініках.


Лінгвальні брекети - естетичні брекетиЛінгвальні брекети - естетичні брекети

Виправлення кривих зубів і неправильного прикусу за допомогою лингвальной брекет- системи залишиться таємницею для всіх оточуючих! Це самі естетичні брекети, їх зовсім не видно, хіба що пацієнт сам вирішить ними похвалитися. Кажуть, що все таємне рано чи пізно стають явним, але не в цьому випадку.


Догляд за людьми похилого вікуДогляд за людьми похилого віку

Турбота про старих батьків - важлива і неминуча задача для багатьох з нас. Можливо, найближчим часом виникне необхідність у близьких родичів в догляді за ними. І причин, які спричинили необхідність в догляді може бути безліч, це і нещасні випадки, і серйозні захворювання, і звичайно похи.....


Догляд за хворими після інсультуДогляд за хворими після інсульту

Якщо хтось зіткнувся з інсультом у родичів або близьких людей, то дана людина розуміє всі тонкощі догляду та реабілітації після інсульту. Залежно від тяжкості перенесеного інсульту можлива довга реабілітація, для відновлення основних функцій людини. Сучасна медицина знімає кризові явища .....


На прийом сімейного лікаря з дитиноюНа прийом сімейного лікаря з дитиною

Педіатрія - розділ медицини, що охоплює всі аспекти життя і розвитку дітей, що вивчає особливості дитячого організму і пов'язаних з ним захворювань. Педіатр - це дитячий лікар, який здійснює нагляд, лікування і профілактику здоров'я дітей від 0 до 18 років. 


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close