17:14
Надниркові залози
Над верхніми кінцями нирок на рівні ТХІ-ХІІ розташовані надниркові 7 6 залози, розміри яких у середньому становлять 4x3x1 см. Характерно, що у дітей надниркові залози мають відносно більші розміри, а товщина їх перевершує таку у дорослих і в абсолютному відношенні. Надниркові залози розташовані в нирковому ложі. Ліва надниркова залоза зміщена до воріт нирки більше, ніж права, тому вона розташована нижче, незважаючи на те, що ліва нирка лежить вище правої. На передній поверхні надниркової залози у вигляді неглибокої борозни розташовані ворота, в які входять надниркові артерії, а виходить надниркова вена.
 
Права надниркова залоза прилягає спереду до позаочеревинного поля печінки, знизу — до правої нирки, присередньо — до нижньої порожнистої вени. Передня поверхня лівої надниркової залози вкрита очеревиною задньої стінки чепцевої сумки, знизу та ззаду розташовані верхній кінець нирки, присередньо — черевна частина аорти. Знизу край надниркової залози досягає хвоста підшлункової залози та селезінкових судин.

Кровопостачання надниркових залоз здійснюють верхня надниркова артерія (a. suprarenalis superior), яка відходить від нижньої діафрагмової артерії, середня надниркова артерія (a. suprarenalis media) від черевної частини аорти і нижня надниркова артерія (a. suprarenalis inferior), що є гілкою ниркової артерії. У дітей найбільшою є верхня надниркова артерія, у дорослих — нижня (мал.).

Вени надниркової залози зливаються в центральну вену надниркових залоз (v. suprarenalis centralis), яка ліворуч впадає в ниркову вену, праворуч — безпосередньо в нижню порожнисту вену.

Лімфа від надниркових залоз відтікає в лімфатичні вузли, розташовані біля черевної частини аорти та нижньої порожнистої вени.
 
Іннервують надниркові залози нутрощеві нерви (через черевне сплетення), а також невеликі гілочки діафрагмових нервів.
 
Надниркові залози
Категорія: Топографічна анатомія поперекової ділянки та заочеревинного простору | Переглядів: 2093 | Додав: anatomia | Теги: анатомія людини, анатомія, Надниркові залози, топографічна анатомія | Рейтинг: 0.0/0
close