Кульшовий суглоб
Кульшовий суглоб має горіхоподібну конфігурацію. Більша частина головки стегнової кістки лежить у кульшовій западині й охоплена її кульшовою губою (labrum acetabulare). У нижньопередній частині кульшова западина має вирізку. Суглобова капсула прикріплюється по краю кульшової западини тазової кістки так, що хрящова кульшова губа лежить у порожнині суглоба. На шийці стегнової кістки спереду капсула фіксується по міжвертлюговій лінії, ззаду — медіальніше міжвертлюгового гребеня. Таким чином, передня поверхня шийки стегна майже повністю розташована в суглобовій порожнині, задня — наполовину.

Розрізняють поза- та внутрішньосуглобові зв'язки кульшового суглоба. До внутрішньосуглобових зв'язок належить зв'язка головки стегнової кістки (lig. capitis femoris), натягнута між вирізкою кульшової западини і ямкою головки стегнової кістки (fovea capitis ossis femoris). Зв'язка оточена синовіальною мембраною і є амортизатором, який запобігає переломам кульшової западини. Через неї проходить гілка затульної артерії, яка бере участь у кровопостачанні головки стегнової кістки. Позасуглобові зв'язки кульшового суглоба утворюють фіброзне кільце капсули. Наймогутніша зв'язка — клубово-стегнова (lig. iliofemoral) — лежить на передній поверхні капсули суглоба. Вона починається від нижньої передньої клубової ості та прикріплюється біля присередньопередньої поверхні великого вертлюга на міжвертлюговій лінії. Ширина зв'язки становить 8 см, товщина — 8 мм.

Досередини від попередньої розташована лобково-стегнова зв'язка (lig. pubofemoral). Вона починається від нижньої гілки лобкової кістки та прямує до малого вертлюга, вплітаючись у колову зону (zona orbicularis), яка становить основу фіброзного кільця сумки кульшового суглоба. Ззаду капсулу суглоба укріплює сідничо-стегнова зв'язка (lig. ischiofemoral).

Між зв'язками кульшового суглоба розташовані слабкі місця його капсули, що має значення в поширенні нагнійних процесів суглоба (кокситів). Між клубово- і лобково-стегновими зв'язками розташоване перше слабке місце. Якщо гнояк прориває через цю ділянку капсули, гній поширюється у фасціальне ложе клубово-поперекового м'яза та в клубово-гребінну сумку (bursa iliopectinea). У 10 % випадків порожнина суглоба сполучається із синовіальною сумкою, розташованою між суглобовою сумкою та фасціальним футляром клубово-поперекового м'яза.
 
Друге слабке місце суглоба — ділянка задньонижньої поверхні шийки стегнової кістки, під нижнім краєм сідничо-стегнової зв'язки. Тут фіброзний шар капсули пухко зв'язаний із шийкою стегнової кістки і через нього випинається синовіальна кишеня, під якою лежить зовнішній затульний м'яз. У разі прориву цієї кишені гнійні затьоки із суглобової порожнини поширюються через футляр зовнішнього затульного м'яза в медіальному напрямку на присередню поверхню стегна, а звідси через затульний канал — у порожнину малого таза, а в латеральному напрямку — за ходом зовнішнього затульного м'яза і внутрішніх судин, які огинають стегнову кістку, в сідничну ділянку. Через нижній край великого сідничного м'яза гній може поширюватися на задню ділянку стегна.

При переломах шийки стегнової кістки периферійний відламок під дією сідничних м'язів зміщується назад і вгору, а центральний розміщується під кутом, тобто утворюється положення coxa vara. Лінія Розера—Нелатона (сідничий горб, великий вертлюг стегнової кістки та передня верхня клубова ость розташовані на одній лінії) стає ламаною, оскільки великий вертлюг стегнової кістки піднімається вгору.

Вроджений вивих стегна — це дефромація, що розвивається із вродженої дисплазії (недорозвинутості) кульшового суглоба. Дисплазія кульшового суглоба характеризується недорозвинутістю вертлюгової западини, її зглаженістю та недорозвинутістю даху (верхнього відділу), зменшенням розміру головки стегнової кістки, пізнім розвитком її ядра скостеніння, поворотом проксимальної частини стегнової кістки вперед чи назад, недорозвинутістю зв'язок і м'язів. З часом головка стегнової кістки зміщується вгору та назад (на крило клубової кістки), ковзаючи по вертлюговій западині, завдяки чому і формується повний вивих, що призводить до подальших незворотних змін в елементах кульшового суглоба.

Кровопостачання кульшового суглоба відбувається із суглобової сітки (rete articulare), утвореної гілками присередньої та бічної огинальних стегнових артерій (аа. сігcumflexa femoris medialis et lateralis) і затульної артерії (a. obturatoria). Венозна кров відтікає в глибокі вени стегна та таза.

Іннервацію кульшового суглоба забезпечують затульний, стегновий і сідничий нерви.

Лімфовідтік відбувається в глибокі пахвині та пристінкові тазові лімфатичні вузли.
 
Категорія: Топографічна анатомія нижньої кінцівки | Переглядів: 7693 | Додав: anatomia | Теги: анатомія людини, анатомія, Кульшовий суглоб, топографічна анатомія, анатомія нижньої кінцівки | Рейтинг: 3.0/2
Поради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінокПоради лікарів щодо гардеробу для вагітних жінок

Вагітність для жінки - хвилюючий і радісний момент. Але часто в цей період жінки не хочуть витрачати гроші на свій гардероб і його різноманітність. У шафах починають зустрічатися непоказні балахони величезних розмірів, речі для вагітних (на жаль, більшість моделей виглядають не кращим чином). І замість того, щоб бути красивою і привабливою, жінка ховається в свій кокон і чекає народження дитини.
 


Процес лікування металевими брекетамиПроцес лікування металевими брекетами

Металеві брекети є популярним і ефективним методом лікування прикусу в ортодонтії. Сучасні методи корекції і досвід лікарів - стоматологів роблять корекцію положення зубного ряду легкої, безболісної та, головне, ефективною процедурою. Ціна установки металевих брекет - систем залежить від складності випадку і розраховується індивідуально на безкоштовніх консультаціях в клініках.


Лінгвальні брекети - естетичні брекетиЛінгвальні брекети - естетичні брекети

Виправлення кривих зубів і неправильного прикусу за допомогою лингвальной брекет- системи залишиться таємницею для всіх оточуючих! Це самі естетичні брекети, їх зовсім не видно, хіба що пацієнт сам вирішить ними похвалитися. Кажуть, що все таємне рано чи пізно стають явним, але не в цьому випадку.


Догляд за людьми похилого вікуДогляд за людьми похилого віку

Турбота про старих батьків - важлива і неминуча задача для багатьох з нас. Можливо, найближчим часом виникне необхідність у близьких родичів в догляді за ними. І причин, які спричинили необхідність в догляді може бути безліч, це і нещасні випадки, і серйозні захворювання, і звичайно похи.....


Догляд за хворими після інсультуДогляд за хворими після інсульту

Якщо хтось зіткнувся з інсультом у родичів або близьких людей, то дана людина розуміє всі тонкощі догляду та реабілітації після інсульту. Залежно від тяжкості перенесеного інсульту можлива довга реабілітація, для відновлення основних функцій людини. Сучасна медицина знімає кризові явища .....


На прийом сімейного лікаря з дитиноюНа прийом сімейного лікаря з дитиною

Педіатрія - розділ медицини, що охоплює всі аспекти життя і розвитку дітей, що вивчає особливості дитячого організму і пов'язаних з ним захворювань. Педіатр - це дитячий лікар, який здійснює нагляд, лікування і профілактику здоров'я дітей від 0 до 18 років. 


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close