Клітковинні простори шиї
Фасціальні листки шиї, зростаючись між собою, утворюють замкнені простори. В інших випадках між фасціями залишаються щілини, виповнені пухкою клітковиною, що містять судини та лімфатичні вузли.
 
Розрізняють такі замкнені простори:
 
— парний мішок піднижньощелепної залози (saccus glandulae submandibularis) — містить піднижньощелепну залозу, пухку клітковину, лімфатичні вузли, лицеві артерію та вену, обмежений листками власної фасції шиї й окістям нижньої щелепи;
 
— парний фасціальний мішок — утворений листками власної фасції шиї для груднинно-ключично-соскоподібного м'яза. Цей фасціальний простір сполучається з прилеглими тканинами лише через отвори, сформовані судинами;— надгруднинний міжапоневротичний простір (spatium interaponeuroticum suprasternale) — розташований над яремною вирізкою груднини, між листками другої та третьої фасції шиї. Цей простір починається від яремної вирізки груднини і досягає середини відстані між грудниною та під'язиковою кісткою. Він відкритий з боків, містить пухку клітковину, лімфатичні вузли та яремну венозну дугу (arcus venosus juguli);
 
— сліпий мішок позаду груднинно-ключично-соскоподібного м'яза (saccus ceccus retrosternocleidomastoideus), описаний В.Л. Грубером, є парним. Спереду він відмежований задньою стінкою піхви груднинно-ключично-соскоподібного м'яза (власна фасція шиї), ззаду — третьою фасцією шиї, знизу — окістям верхньозаднього краю ключиці. Ззовні мішок замкнений, оскільки біля зовнішнього краю груднинно-ключично-соскоподібного м'яза друга фасція шиї зростається з третьою. Зазначений простір сполучається з надгруднинним міжапоневротичним простором.
 
Важливими анатомічними утвореннями на шиї є фасціальні щілини, що сполучаючись, сприяють поширенню гематом і запальних процесів.
 
Простір спереду внутрішніх органів шиї (spatium previscerale) розташований між листками внутрішньошийної фасції. Він простягається від рівня під'язикової кістки до ручки груднини. Частина цього простору, розташована нижче перешийка щитоподібної залози спереду трахеї, має назву "передтрахейний простір". У його пухкій клітковині містяться лімфатичні вузли, а також вени, які відводять кров від перешийка щитоподібної залози (найнижчі щитоподібні вени; w. thyroideae imae), частина непарного щитоподібного сплетення (plexus venosus thyroideus impar), найнижча щитоподібна артерія (a. thyroidea ima — в 10—12 % випадків). Цей простір відмежований від клітковини середостіння лише фасціальною перегородкою, утвореною на рівні ручки груднини в місці переходу пристінкового листка внутрішньошийної фасції у нутрощевий.
 
Простір позаду внутрішніх органів шиї (spatium retroviscerale) розташований між внутрішньошийною та передхребтовою фасціями шиї, позаду глотки і стравоходу. Він безпосередньо сполучається з клітковиною заднього середостіння.
 
У задньому відділі навкологлоткової клітковини лежать важливі анатомічні утворення: внутрішні сонна артерія і яремна вена, блукаючий, під'язиковий, додатковий і язикоглотковий нерви.
 
Піхва судинно-нервового пучка — парний простір, який супроводжує основний судинно-нервовий пучок шиї (загальна сонна артерія, внутрішня яремна вена, блукаючий нерв). Цей простір обмежений пристінковим листком внутрішньошийної фасції, а внизу сполучається з клітковиною середостіння.
 
Клітковинний простір бічного трикутника шиї — парний, розташований між листками власної та передхребтової фасцій шиї. Ззовні він обмежений піхвою основного судинно-нервового пучка шиї та краєм трапецієподібного м'яза. Численні сполучнотканинні перегородки відмежовують зазначений простір від пахвової ямки. Ділянка клітковини під трапецієподібним м'язом пов'язана з надключичною клітковиною. За ходом артеріальних, венозних і лімфатичних судин, які залягають у клітковинному просторі бічного трикутника шиї (між другою та п'ятою фасціями), клітковина цього простору сполучається з клітковиною сусідніх ділянок. Клітковина надключичної ямки, наприклад, за ходом надлопаткових судин сполучається з клітковиною підостьової ямки.
 
Передхребтовий простір (spatium prevertebrale) — щілина, що залягає між перед-хребтовою фасцією і шийними хребцями та простягається вниз до ТІII. У зазначеному просторі розташовані шийні вузли симпатичного стовбура, довгі м'язи голови та шиї (m. longus colli et capitis), передній і бічний прямі м'язи голови (т. rectus capitis anterior et rectus capitis lateralis).
Категорія: Топографічна анатомія шиї | Переглядів: 11251 | Додав: anatomia | Теги: Анатомія, топографічна анатомія, Топографічна анатомія шиї, анатомія людини, Клітковинні простори шиї | Рейтинг: 4.0/2
Преимущества дома престарелых

Прием в доме престарелых имеет ряд преимуществ как для зависимых, так и для независимых пожилых людей. Безопасность и медицинская помощь лежат в основе ухода. Но это не единственные активы этих заведений, также известных сегодня как "Родные Сердца". Все аспекты повседневной жизни решаются для обеспечения благополучия жителей, от социальных связей до поддержки лиц, осуществляющих уход.

Читать далее...


Лікування наркозалежності для ветеранів бойових дій

Ваше життя як ветерана відзначено мужністю, самопожертвою та відданістю служінню своїй країні. Але за доблестю можуть ховатися й тіні — внутрішні битви, невидимі шрами і, як наслідок, боротьба із залежністю та психологічними проблемами.

Ти не один. У реабілітаційному центрі Міжнародної Антинаркотичної Асоціації ми... Читать далее...


Хід очеревини
1 — діафрагма;
2 — підшлункова залоза;
3 — чотири листки брижі поперечної ободової кишки;
4 — поперечна ободова кишка;
5 — петлі тонкої кишки;
6 — прямокишково-маткова заглибина;
7 — пряма кишка;
8 — сечовий міхур;
9 — міхурово-маткова заглибина;
10 — матка;
11 — задні два листки.....


Схема кровообігу
а — до народження: I — венозний анастомоз між легеневою артерією і аортою; 2 — аорта; 3 — гілки легеневої артерії до лівої легені; 4 — впадіння легеневих вен у ліве передсердя; 5 — ліве передсердя; 6 — лівий шлуночок; 7 — правий шлуночок; 8 — артерії до печінки; 9 — артерії до ворітної вени; 10, 12 — пупкові артерії; 11 — пупкова вена; 13 — венозна.....


close