Глотка
Цей орган розташований між основою черепа і Сvi. У глотці виділяють три частини: носову — від основи черепа до рівня твердого піднебіння, ротову — від рівня твердого піднебіння до тіла під'язикової кістки і глоткову — від рівня під'язикової кістки до переходу її у стравохід.

Важливим анатомічним утворенням глотки є лімфатичне глоткове кільце (Пирогова—Вальдеєра кільце).
 
Крім одиночних лімфоїдних фолікулів до його складу входять мигдалики: два піднебінних, розташованих між піднебінними дужками, два трубних — на бічних стінках носової частини глотки поблизу слухових труб, глотковий — у підслизовому шарі задньої стінки глотки (верхній відділ) і язиковий — біля кореня язика.

В окружності глотки на рівні її ротової та носової частин містяться навколо- глотковий і заглотковий клітковинні простори, відокремлені один від одного фасціальною перегородкою, натягнутою між передхребтовою фасцією і фасціальним листком, який вкриває глотку.

Навкологлотковий клітковинний простір лежить між глоткою, ложем привушної залози та бічним і присереднім крилоподібними м'язами. Зверху він доходить до основи черепа, знизу — до рівня під'язикової кістки. Фасціальна перегородка (aponeurosis stylopharyngeus), натягнута між шилоподібним відростком скроневої кістки та глоткою, ділить клітковинний простір на передній і задній відділи. У передній відділ навкологлоткового простору виступає глотковий відросток привушної залози, у цьому самому місці розташовані гілки висхідної піднебінної артерії й однойменної вени (а. і v. palatinae ascendens), зсередини прилягає піднебінний мигдалик. У задньому відділі навкологлоткового клітковинного простору розташовані важливі анатомічні утворення: внутрішня яремна вена, внутрішня сонна артерія, блукаючий, язико-глотковий, додатковий і під'язиковий нерви та верхні шийні глибокі лімфатичні вузли.

Заглотковий клітковинний простір, який простягається від основи черепа до Cvi має два відділи, тому заглоткові абсцеси, що виникають у цьому анатомічному утворенні, зазвичай є односторонніми. Зазначений простір безпосередньо переходить у клітковину заднього середостіння.

Позаду глотки розташована передхребтова фасція, довгі м'язи шиї та тіла шийних хребців. Спереду гортанної частини глотки міститься гортань, збоку — частки щитоподібної залози та загальні сонні артерії.
 
У порожнині передньобічного відділу глотки на слизовій оболонці розташований парний грушоподібний закуток (recessus piriformis). З обох боків від входу в гортань він прямує вертикально вгору, доходить до рівня глотково-надгортанникової складки (plica pharyngoepiglottica). Основу цієї складки утворює шило-глотковий м'яз (m. stylopharyngeus).
 
Кровопостачання глотки здійснюють гілки висхідної глоткової артерії, висхідної та низхідної піднебінної, а також верхня та нижня щитоцодібні артерії.

Іннервують глотку гілки симпатичного, блукаючого та язико-глоткового нервів.
 
Лімфа від глотки відтікає переважно в глибокі шийні лімфатичні вузли.
Категорія: Топографічна анатомія шиї | Переглядів: 3250 | Додав: anatomia | Теги: анатомія людини, Топографічна анатомія шиї, топографічна анатомія, глотка, анатомія | Рейтинг: 5.0/1
Онихолизис - патогенез, клінічні ознаки та діагностикаОнихолизис - патогенез, клінічні ознаки та діагностика

Онихолизис - це не конкретне захворювання, а термін, який описує відділення нігтьової пластини від що підлягає нігтьового ложа. 

Численні хворобливі процеси можуть викликати оніхоліз, включаючи інфекцію (напри.....


Позбавляємося від болю в спиніПозбавляємося від болю в спині

У міру того, як люди досягають середнього віку, вони частіше відчувають напади болю в спині.  Згодом кістки і суглоби в нижній частині спини починають змінюватися. Ваші диски (структури, що служать подушками між кістками в хребті) мають тенденцію зношуватися, а іноді і стають фрагментованими. Ці структурні зміни іноді викликають біль.


Анатомічний атлас людини

Пахвинний канал (вигляд спереду) Пахвинний канал (вигляд спереду)
1 — присередня ніжка; 2 — міжніжкові волокна; 3 — бічна ніжка; 4 — поверхнева зв'язка; 5 — м'яз — підіймач яєчка; 6 — апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; 7 — внутрішній косий м'яз живота

Анатомічний атлас людини

Задня поверхня передньобокової стінки живота Задня поверхня передньобокової стінки живота
1 — середня пупкова складка; 2 — прямий м'яз живота; 3 — нижні надчеревні артерія та вена; 4 — поверхневе пахвинне кільце; 5 — сім'яні судини; 6 — зовнішня клубова артерія; 7 — зовнішня клубова вена; 8 — між'ямкова зв'язка; 9 — сім'явиносна протока; 10 — сечовід; 11 — сечовий міхур; 12 — сім'яні пухирці; 13 — передміхурова залоза; 14 — надміхурова ямка; 15 — присередня пахвинна ямка; 16 — бічна пахвинна ямка; 17 — бічна пупкова складка; 18 — присередня пупкова складка; 19 — пристінкова очеревина

close