Анатомія верхньої кінцівки
Будова верхньої та нижньої кінцівок порад із загальними рисами має значні відмінності. Так, ланцюгом, який зв'язує кінцівки з тулубом, слугують широкі кістки, що утворюють в одному випадку пояс верхньої кінцівки, в другому — пояс нижньої кінцівки. Пояс верхньої кінцівки — це лопатка, ключиця та дзьобоподібний відросток лопатки, поясі нижньої — клубова, сіднича та лобкова кістки, які зливаються в одну кульшову (os coxae), а також крижова і куприкова кістки.

Існує спільний тип скелета вільних верхньої та нижньої кінцівок: проксимальний відділ — плечова, стегнова кістки; середній відділ — променева та ліктьова, малогомілкова і великогомілкова кістки; дистальний відділ — зап'ясткові, п'ясткові та кістки пальців, заплеснові, плеснові та кістки пальців.

Будова судинної системи взагалі однакова для обох кінцівок і відповідає законам, сформульованим П.Ф. Лєсгафтом:
 
1) великі кровоносні судини містяться на увігнутих поверхнях тіла;
 
2) в ділянках, де є одна кістка, проходить одна велика судина, яка роздвоюється там, де розташовані дві кістки;
 
3) в ділянках суглобів судини утворюють обхідні сітки;
 
4) судини прямують до тканин і органів найкоротшим шляхом.

Відмінності в будові кінцівок зумовлені філогенезом і поступовими змінами морфології верхньої кінцівки в зв'язку з її функцією. Верхня кінцівка у людини перестала виконувати функції опори та пересування, а "пристосувалася" до виконання складніших операцій: захоплювання, утримування, дотику, жестикуляції тощо. Тому до складу пояса верхньої кінцівки входять невеликі тонкі кістки. Плечовий суглоб, який з'єднує вільну верхню кінцівку, є типовим кулястим зчленуванням і характеризується рухомістю в трьох основних осях (фронтальній, сагітальній і вертикальній), а також здатністю виконувати обертальні рухи.

Пояс нижньої кінцівки утворений парною тазовою та крижовою кістками, які виконують функцію руху й опори та утримують масу всієї частини тіла, розташованої вище. Загальна рухомість кісток таза дуже невелика (4—10°).

Зап'ясткові кістки дрібні, розташовані в два ряди, до складу кожного з них входять чотири кістки. П'ясток утворюють п'ять тонких трубчастих кісток. Фаланги пальців є подовженими, І палець протиставлений іншим пальцям.

Заплесно ноги утворюють короткі, великі кістки. П'яткова кістка витягнута і стовщена на задньому кінці у вигляді п'яткового горба, кістки плесна та фаланги пальців стопи короткі і невеликі.

На верхній кінцівці розвинулися м'язи-привертачі (квадратний м'яз — привертач; m. pronator quadratus, круглий м'яз — привертач; m. pronator teres), м'язи-відвертачі, а також протиставні м'язи великого пальця (m. opponens pollicis) і мізинця (т. opponens digiti minimi).

Верхня кінцівка містить у своєму складі пояс верхньої кінцівки та вільну верхню кінцівку. У поясі верхньої кінцівки виділяють чотири ділянки: підключичну, дельтоподібну, лопаткову та пахвову. Вільна верхня кінцівка містить передній і задній відділи плеча, ліктя, передпліччя, зап'ястка, п'ястка і пальців. Відповідно до зазначених відділів розрізняють основні зчленування вільної верхньої кінцівки — плечовий, ліктьовий і променево-зап'ястковий суглоби.

Кровопостачання верхньої кінцівки здійснює підключична артерія. Венозна кров відтікає в підключичну вену.

Лімфовідтік відбувається в основному в пахвові лімфатичні вузли (nodi limphoidei axillares).

Іннервація — з плечового сплетення (plexus brachialis).
Категорія: Топографічна анатомія верхньої кінцівки | Переглядів: 6022 | Додав: anatomia | Теги: Анатомія верхньої кінцівки, Анатомія, анатомія людини, топографічна анатомія | Рейтинг: 0.0/0
Преимущества дома престарелых

Прием в доме престарелых имеет ряд преимуществ как для зависимых, так и для независимых пожилых людей. Безопасность и медицинская помощь лежат в основе ухода. Но это не единственные активы этих заведений, также известных сегодня как "Родные Сердца". Все аспекты повседневной жизни решаются для обеспечения благополучия жителей, от социальных связей до поддержки лиц, осуществляющих уход.

Читать далее...


Лікування наркозалежності для ветеранів бойових дій

Ваше життя як ветерана відзначено мужністю, самопожертвою та відданістю служінню своїй країні. Але за доблестю можуть ховатися й тіні — внутрішні битви, невидимі шрами і, як наслідок, боротьба із залежністю та психологічними проблемами.

Ти не один. У реабілітаційному центрі Міжнародної Антинаркотичної Асоціації ми... Читать далее...


Хід очеревини
1 — діафрагма;
2 — підшлункова залоза;
3 — чотири листки брижі поперечної ободової кишки;
4 — поперечна ободова кишка;
5 — петлі тонкої кишки;
6 — прямокишково-маткова заглибина;
7 — пряма кишка;
8 — сечовий міхур;
9 — міхурово-маткова заглибина;
10 — матка;
11 — задні два листки.....


Схема кровообігу
а — до народження: I — венозний анастомоз між легеневою артерією і аортою; 2 — аорта; 3 — гілки легеневої артерії до лівої легені; 4 — впадіння легеневих вен у ліве передсердя; 5 — ліве передсердя; 6 — лівий шлуночок; 7 — правий шлуночок; 8 — артерії до печінки; 9 — артерії до ворітної вени; 10, 12 — пупкові артерії; 11 — пупкова вена; 13 — венозна.....


close